Competitions
Leeds City Championships - Singles
The Final will take place Tuesday 7th April at the Northern Snooker Centre 7:30pm Start. Format: OFF SCRATCH - ALL rounds best of 5 frames through to the final: Venue to semi-finals: the club of the home drawn pair: Venue from the semi-finals: Northern Snooker Centre: Dress Code: YES (for the Semi-Finals and Final only). Format: OFF SCRATCH - ALL rounds best of 5 frames - semi-finals and final best of 7 frames (interval after 3): Venue to semi-finals: the club of the home drawn player: Venue from the semi-finals: Northern Snooker Centre: Dress Code: YES (for the semi-finals and final only).
CLOSING DATE: 10th November 2014 (Delegates Meeting)
PRICE: £7-00 (First increase in 6 years by £1)
Preliminary Fixtures Next Round »
# | Team | Result | v | Result | Team | |
---|---|---|---|---|---|---|
A | Bob Patterson (Crossgates Recreation Hall) |
3 | v | 1 | Andrew Heseltine (New Headingley Club) | |
B | John Gillen (New Wortley Labour) |
3 | v | 0 | Wayne Gledhill (Tinshill & Cookridge Club) | |
C | Sanderson Lam (Northern Snooker Centre) |
3 | v | 0 | Chris Hart (Northern Snooker Centre) | |
D | Carl Goss (Armley Liberal Club) |
0 | v | 3 | Paul Shaw (New Headingley Club) | |
E | Richard Nelson (East Leeds Snooker Club) |
0 | v | 99 | Rob Drummond (New Wortley Labour) | |
F | Lee Brookes (Garforth WMC) |
3 | v | 2 | Pete Raby (Rowland Road WMC) | |
G | Lewis Gillen (New Wortley Labour) |
3 | v | 2 | Daniel Womersley (Northern Snooker Centre) | |
H | John Mullen (Beeston Sports and Social Club) |
1 | v | 3 | Andy Taffinder (Morley WMC and Institute) | |
I | Glen Cassidy (Belle Isle WMC) |
3 | v | 1 | Dave Barker (Main Line Social Club) | |
Tom Doherty (Denison Hall Club) |
- | v | - | BYE | ||
Richard Binns (Northern Snooker Centre) |
- | v | - | BYE | ||
Johnathan Bagley (Harehills Labour Club) |
- | v | - | BYE | ||
Ian Rayner (Peggy Tub Social Club) |
- | v | - | BYE | ||
Ryan Walton (Denison Hall Club) |
- | v | - | BYE | ||
Michael Gaughan (Rowland Road WMC) |
- | v | - | BYE | ||
Liam Nicholson (Beeston Sports and Social Club) |
- | v | - | BYE | ||
Dave French (New Headingley Club) |
- | v | - | BYE | ||
Sean Stevens (New Wortley Labour) |
- | v | - | BYE | ||
Ian O'Brien (Harehills WMC) |
- | v | - | BYE | ||
Mick Jensen (Horsforth Conservatives) |
- | v | - | BYE | ||
Stephen Broadhead (Edmund House Club) |
- | v | - | BYE | ||
Karl Payne (Beechwood WMC) |
- | v | - | BYE | ||
Neil Sawyer (West Hunslet Sports & Social) |
- | v | - | BYE | ||
Nick De Whytell (Crossgates WMC) |
- | v | - | BYE | ||
Dave Boyes (Gildersome Conservative Club) |
- | v | - | BYE | ||
Mark Ball (Horsforth Conservatives) |
- | v | - | BYE | ||
Warren Rushman (Leeds Postal Sports Association Club) |
- | v | - | BYE | ||
George Kennedy (New Wortley Labour) |
- | v | - | BYE | ||
Richard Aspin (Middleton Conservative Club) |
- | v | - | BYE | ||
Tony Massey (Harehills WMC) |
- | v | - | BYE | ||
Damien Gale (The New Middleton Club) |
- | v | - | BYE | ||
Scott Clayforth (Leeds Postal Sports Association Club) |
- | v | - | BYE |